VEDENÍ ROZHOVORU S DĚTMI A DOSPÍVAJÍCÍMI
Rozhovor je jako tanec – má svá pravidla a musí se na něm podílet oba tanečníci. I s malými nebo náctiletými tanečníky si můžeme skvěle zatančit, když se naladíme na jejich notu.
Kurz pro všechny, kteří pracují s dětmi a dospívajícími – psychoterapeuty, psychology, sociální pracovníky a pedagogy.
Představíme strukturu vedení rozhovoru s dětmi a dospívajícími a jeho specifika. Provedeme vás fázemi rozhovoru od navázání prvního kontaktu a získání dítěte ke spolupráci, přes budování bezpečného prostoru, orientaci v situaci dítěte, směřování a zacílení rozhovoru, až po motivaci a podporu dítěte k potřebné změně. Zaměříme se na strategii sokratovského dotazování a práci s projektivními otázkami. Nabídneme osvědčené techniky, které lze využít pro práci s dětmi různého věku.
TÉMATA:
ZÁKONITOSTI KOGNITIVNÍHO, EMOČNÍHO A SOCIÁLNÍHO VÝVOJE v dětství a dospívání, které je třeba při práci s dětmi a dospívajícími zohledňovat.
SPECIFIKA ROZHOVORU S DĚTMI. Způsoby dotazování a získávání informací v rozhovoru s dětmi různého věku. Specifika vedení rozhovoru s dětmi a dospívajícími, možnosti a limity rozhovoru.
VÝCHODISKA ADLEROVSKÉHO PŘÍSTUPU PRO PRÁCI S DĚTMI A DOSPÍVAJÍCÍMI. Základní cíle rozhovoru v adlerovském přístupu. Interpretační rámec dotazování: Jaký sebeobraz si dítě tvoří? Jaký je obraz druhých? Jaké je typické rolové chování? Jaký je obraz světa a života? Jakým vzorcům chování se dítě učí? Jaké strategie a metody používá?
VSTUPNÍ KRITÉRIA. Setting, aranžmá rozhovoru. Kontext rozhovoru. Věk a mentální kapacita dítěte.
ZAHÁJENÍ ROZHOVORU. Navázání kontaktu a získání dětského klienta ke spolupráci. Metody povzbuzování ke spolupráci. Otázky pro otevírání rozhovoru.
MOŽNOSTI VYTVÁŘENÍ VZTAHU A BUDOVÁNÍ DŮVĚRY. Podpůrné komunikační nastavení. Podpora spolupráce a motivace. Metoda pěti kroků k důvěře. Rekvizity a znalosti jako icebreaker. Techniky pro redukci úzkosti a strachu.
ZPŮSOBY ZÍSKÁVÁNÍ INFORMACÍ O RODINNÉ SITUACI DÍTĚTE. Otázky umožňující porozumět rodinné situaci dítěte: rodinné role, rodinná atmosféra, rodinné hodnoty, rodinná konstelace, specifické vlivy, omezení a příležitosti prostředí.
NAUČÍTE SE:
-
Pracovat s dětským a dospívajícím klientem v partnerském a respektujícím nastavení.
-
Budovat vztah a podporovat spolupráci.
-
Strukturovat rozhovor, aby umožňoval porozumění situaci dítěte a dospívajícího, odkrýval možnosti řešení problémů a podporoval potřebnou změnu.
-
Používat a volit otázky v rámci nabízené metodiky, které umožňují porozumění životní situaci dítěte a dospívajícího.
-
Vnímat kontext životní zkušenosti dětského a dospívajícího klienta v širší perspektivě.
-
Při práci s dětmi a dospívajícími zohledňovat zákonitosti kognitivního, emočního a sociálního vývoje.
-
Využívat a zpracovávat získané údaje za účelem lepšího porozumění životní dynamice klienta v duchu postupů individuální psychologie.
-
Reflektovat průběh rozhovoru a využívat vlastní zdroje k efektivní práci s klientem.
AKREDITACE: MPSV ČR pod č. A2024/0664-SP.
CENA: 4.400,- Kč bez DPH, 5.324,- Kč včetně 21% DPH.
DÉLKA: 16 hodin (2 dny)
KURZEM VÁS PROVEDOU: PhDr. Miroslava Štěpánková, nebo Mgr. Bc. Kamila Barlow nebo Mgr. Simona Hybšová
TERMÍNY:
26.–27. 4. 2025 v Brně (Mgr. Bc. Kamila Barlow) - VÍKENDOVÝ KURZ
19.–20. 5. 2025 v Brně (Mgr. Bc. Kamila Barlow)
6. – 7. 10. 2025 v Brně (Mgr. Bc. Kamila Barlow)
15. – 16. 11. 2025 v Brně (Mgr. Bc. Kamila Barlow) - VÍKENDOVÝ KURZ
10. – 11. 12. 2025 v Brně (Mgr. Simona Hybšová)