TRANSGENERAČNÍ VZORCE
Příběh člověka nepíše jen on sám. Abychom mu mohli porozumět, potřebujeme někdy zahlédnout i příběh celého rodu a uvidět, co si jeho členové po generace předávají. A potom si i on může zvolit způsob, jak odkaz minulých generací dál nést.
Kurz je určen profesionálům v pomáhajících profesích, pro které může být užitečné při práci s klienty znát jejich rodinné dědictví.
Společně objevíme a prozkoumáme konkrétní transgenerační vzorce, poselství a témata, jež se předávají v rodových liniích. Tak můžeme porozumět životnímu příběhu člověka a dynamice jeho pohybu v životě, smyslu a významu některých životních zkušeností, zahlédnout traumata a tabuizovaná témata v rodinné historii. Uvědomované vzorce lze potom využít i pro podporu změny v životě klienta. Budeme pracovat s generačními vzpomínkami a genogramem
TÉMATA:
PRINCIPY INDIVIDUÁLNÍ PSYCHOLOGIE v kontextu transgeneračního přenosu. Orbity pocitu sounáležitosti. Kreativní já. Nejbližší rodina. Partnerský vztah. Širší rodina, společenství, společnost. Vliv rodiny na utváření životního stylu.
RODINNÉ VZORCE. Poselství, která jsme přejali z mužské a ženské linie rodinné historie. Sebezkušenost. Využití metody při individuální i skupinové práci s klienty.
CÍLE ANALÝZY TRANSGENERAČNÍCH VZORCŮ. Porozumění životnímu příběhu člověka a dynamice jeho pohybu v životě. Porozumění smyslu a významu některých životních zkušeností. Traumata a tabuizovaná témata v rodinné historii.
VYUŽITÍ ANALÝZY TRANSGENERAČNÍCH VZORCŮ V PROCESU DODÁVÁNÍ ODVAHY a podpory změny v životě klienta. Vždy si můžeme zvolit způsob, jak odkaz minulých generací dál poneseme. Máme moc změnit trajektorie životních cest.
PRÁCE S GENOGRAMEM. Jak identifikovat vzorce v rodině a porozumět jim. Genogram jako metoda pro analýzu životního stylu – klient interpretuje rodinnou historii a vztahy. Vyprávění příběhů při tvorbě genogramu. Symboly v genogramu.
VYUŽITÍ GENOGRAMU V PSYCHOTERAPII A PORADENSTVÍ. Možnost posílit nebo oživit vztahy v rodině, napojit se na své kořeny. Posílení porozumění a pocitu sounáležitosti v rodině. Identifikace zdrojů a limitů v rodinném systému.
ROZHOVOROVÉ SCHÉMA PRO PRÁCI S GENOGRAMEM (podle Marion Balla). Demonstrace na otevřeném fóru. Nácvik v triádě.
SEBEZKUŠENOST A KAZUISTIKY. Příklady z praxe, sdílení zkušeností, praktický nácvik technik a sebezkušenost.
NAUČÍTE SE:
- Porozumět mechanismu vytváření subjektivních přesvědčení a soukromé logice v kontextu transgeneračních poselství.
-
Porozumět vlastním přesvědčením, vidět souvislosti mezi přesvědčeními a profesním i osobním fungováním.
-
Pracovat s rodinnými poselstvími a používat je jako nástroj porozumění vzorcům mužské a ženské linie v rodinné historii.
-
Provázet klienty při tvorbě genogramu. Pracovat metodou vyprávění příběhů a využívat ji při vytváření genogramů.
-
Identifikovat mezigenerační vzorce v rodinné historii a využít je pro porozumění životní dynamice klientů.
-
Používat práci s rodinnou historií a rodinnými poselstvími pro podporu sebehodnoty a identity klientů.
-
Využívat práci s genogramem a rodinnými příběhy pro podporu pocitu sounáležitosti v rodině, podporu a obnovu zdravých vztahů v rodině.
AKREDITACE: MPSV ČR pod č. A2023/0404-SP.
CENA: 4.400,- Kč bez DPH, 5.324,- Kč včetně 21% DPH.
DÉLKA: 16 hodin (2 dny)
KURZEM VÁS PROVEDOU: Ph.D., Mgr. Michaela Širůčková, Ph.D., Mgr. Dora Lukášová Salaquardová
TERMÍNY:
Po–Út: 31. 3. – 1. 4. 2025 v Brně
Čt–Út: 16. – 17. 10. 2025 v Brně